Fitre (Fıtır Sadakası)

Fitre (Fıtır Sadakası)

Fitre (Fıtır Sadakası)

Fitre, Ramazan ayının sonuna yetişen ve dinen belirlenmiş refah seviyesindeki her Müslümana vacip olan mali bir ibadettir. Her Müslüman kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler adına fitre vermelidir. 

Fitrenin vacip olduğu Abdullah b. Ömer’in (r.a.) tarafından nakledilmiş olan, Hz. Muhammed’in (s.a.v)’in şu hadis-i şerifi ile teyit edilmiştir:

“Hz. Peygamber fıtır sadakasını bir sa’ (ölçek) hurma ve bir sa’ arpa olmak üzere köle, erkek, kadın, küçük ve büyüklere farz kılmıştır.” (Buhari, “Zekat”, 76; Müslim, “Zekat”, 12).

 

Fitre, Ramazan ayında verilen bir tür sadaka olarak, oruç tutan kişinin arınmasını amaçlar ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmesini sağlar. İslam’daki toplumsal dayanışmanın en bağlayıcı göstergelerinden biridir.

 

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 yılı için kişi başına düşen fitre miktarını 130 Türk Lirası olarak belirlemiştir. 

 

Fitre sadakasını yaşadığınız ülkede belirlenen miktara göre verebilir; veya belirlenen miktarın üzerine isteğe bağlı ilave de yapabilirsiniz.

 

Fitre sadakasının Ramazan ayının ilk gününden başlayarak bayram namazından öncesine kadar verilmesi gerektiğini Peygamberimiz hadislerinde belirtmiştir. (Buhari, “Zekat”, 76; Müslim, “Zekat”, 12).

 

Ramazanınız mübarek, ibadetleriniz makbul olsun. 

Şimdiden sevdiklerinizle hayırlı bayramlar dileriz!