FİDYE

FİDYE

FİDYE

“Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakiri doyuracak fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara Suresi, 184.Ayet)

 

Bu ayet, toplumsal dayanışmanın ve toplumdaki yoksul ve muhtaçları gözetmenin önemini hatırlatır bize. Oruç tutmanın muafiyet edildiği durumlarda bile, oruç tutamayanlar için rahatlık ve imkan sağlanmasına Fidye vererek destek olabiliriz.

 

Fidye, bir Müslümanın hastalık veya seyahat nedeniyle oruç tutamadığı durumlarda verilen sadakadır. Bu öğreti, Müslümanların durumlarını anlayan ve onları gerektiğinde affeden Rahman’dan gelir.

 

Fidye miktarı, bir günlük bir yoksul için bir öğün yemeğin maliyeti olan Zekat al-Fıtr miktarına eşittir. Bir gün, iki öğün olarak hesaplanır. Fidye ödemekle yükümlü olan kişi, bunu ya günlük olarak ya da Ramazan’ın sonunda tek seferde ödeyebilir.

 

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl için Fidye miktarını günlük 130 Türk lirası olarak belirlediğini duyurmuştur.

 

Siz, bulunduğunuz ülkenin belirlediği miktar doğrultusunda bunu ödeyebilirsiniz. Ayrıca, belirlenen miktarın üstünde ek bir miktarı gönüllü bağış olarak verebilirsiniz.

 

Fidye, sadece bir salih amel değildir; aynı zamanda yoksul ve muhtaçlara yardım etme fırsatıdır.