Elfatih İbrahim

Elfatih İbrahim

EĞİTİM & ARAŞTIRMA

Elfatih İbrahim, Birmingham Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği alanında Lisans eğitimini, Nottingham Üniversitesi’nde ise Yenilenebilir Enerji ve Mimarlık (kalite yönetimi ve ürün geliştirme modülleri ile birlikte) alanında Yüksek Lisansını tamamlamıştır.  Nottingham Üniversitesi’nde, Yenilenebilir Teknolojiler ve Binalara yoğunlaşan uygulamalı araştırmalarda Araştırma Görevlisi olarak 7 yıl çalışmıştır. Birçok araştırma raporu yazmış ve çeşitli dergi ve konferans makalelerinin ortak yazarlığını yapmıştır. Literatür taramaları, veri analizi ve sağlam metodolojiler kullanarak bilgi sentezi gibi araştırma yöntemlerini uygulamakta uzmandır.

Elfatih İbrahim

stratejik liderlik, değişim yönetimi, organizasyonel uzmanlık, kriz yönetimi ve denetim alanlarında belgelenmiş tecrübelere sahip bir girişimci ve danışmandır. Kendisi, uluslararası yardım kurumlarında üst düzey yönetici pozisyonlarında görev almıştır.

DENEYİM

Elfatih İbrahim 1992’de gönüllü görevlerle başladığı insani yardım sektöründe 31 yıldır aktif olarak yer almaktadır. 1996 yılında profesyonelleşerek Islamic Relief Worldwide Sudan’a, Bölge Direktör Yardımcısı olarak katılmıştır. Bu dönemde başarılı bir akademik kariyerin yanında, küçük bir işletme sahibi olmuştur. 2013 yılında, İngiltere merkezli uluslararası bir yardım kuruluşu olan Human Appeal’da önce Program Direktörü, ardından Etkinlik, Hesap Verebilirlik ve Öğrenme Direktörü olarak görev almıştır. Bu görevi, terfi ettiği Operasyon Direktörü (COO) pozisyonunda ve ardından atandığı İcra Kurulu Başkan Vekili (CEO) pozisyonunda da sürdürmüştür.
Hızla büyüyen bu insani yardım kurumundaki 7 yıllık görev süresi boyunca, net bir proje portföyü ve yeni müdahaleler yoluyla başarılı bir uluslararası program stratejisi geliştirmiş ve yürütmüştür. Risk yönetimi, durum tespiti ve uyum için sistemler kurmuş, kurumun politika sistemini oluşturmuş ve ISO 9001 kalite sistemini denetlemiştir. COO ve CEO olarak, strateji geliştirmeden sorumlu olmasının yanında, kurumun yeniden markalaşmasını ve yeni teknolojinin benimsenmesini titizlikle denetlemiştir. Ayrıca, 2014 yılından bu yana Avrupa’da bulunan bir yardım kurumunun mütevelli heyetinde yer almaktadır ve uluslararası yardım kurumlarıyla ilgili yasal ve yönetimsel konularda pratik bir anlayışa sahiptir. Elfatih İbrahim, bu zengin deneyiminden yararlanarak, şu anda uluslararası boyutta çalışan yardım kurumlarına danışmanlık hizmeti vermektedir.